Japonia w Praktyce

Wyjazdy RakuGaku do Japonii różnią się od innych dostępnych na rynku usług turystycznych czy językowych.
Nie jesteśmy biurem podróży, więc nie wozimy autokarem dużej grupy ludzi od atrakcji do atrakcji. Nie izolujemy naszych wyjazdowiczów w hotelu czy restauracjach. Z drugiej strony nie wysyłamy na drogie kursy językowe do szkół japońskiego w Japonii. Wierzymy, że człowiek mieszkając w Japonii uczy się tego języka na każdym kroku, nie musi w tym celu chodzić na zajęcia. Cała trudność polega na tym, żeby przekroczyć barierę bycia turystą. A to nie jest wcale łatwe. I tego właśnie uczymy na wyjazdach Japonia w Praktyce.

Transport
Uczymy osoby jadące z nami do Japonii, jak poruszać się po tym kraju. Jakie są rodzaje środków transportu publicznego, co ile kosztuje, co się opłaca na wizie turystycznej, a jak sobie poradzić na wizie pobytowej. Jeździmy komunikacją razem z normalnymi ludźmi, doświadczamy korków, tłumów, godzin szczytu i powrotów ostatnim pociągiem. Sprawdzamy, gdzie w Japonii są tramwaje, a gdzie nie warto wybierać autobusu. Oswajamy z shinkansenami i ruchem na największych tokijskich dworcach. Po wyjeździe z RakuGaku nie będziecie się bali przejechać samodzielnie z jednego końca Tokyo na drugi. 🙂

Życie w domu
Korzystamy często z systemów krótkoterminowego wynajmu mieszkań w Japonii, dzięki czemu możemy doświadczyć warunków życia w zwykłym japońskim domu. Uczymy się więc korzystać z klimatyzacji, segregować śmieci, robić zakupy w konbini, obsługiwać japońskie kuchenki gazowe czy korzystać z pralki (jak już nauczymy się, które znaczki na paczuszkach w dziale „chemia domowa” w konbini oznaczają „proszek do prania” :P). Takie niby proste rzeczy, ale w hotelu jest zupełnie inaczej.

Komunikacja z Japończykami
Opiekun jadący z grupą na wyjazd Japonia w Praktyce jest pod tym względem nieugięty 🙂 Wyjazdy RakuGaku przeznaczone są dla osób uczących się języka japońskiego w Polsce i nawet ci, którzy jadą z nami nie znając języka, szybko przestają prosić o to, żeby im pomóc się gdzieś z kimś dogadać. Chcesz spytać, co to jest? Spytaj. Chcesz wiedzieć, ile coś kosztuje? Spytaj. Interesuje Cię droga dojścia do jakiegoś miejsca? Na kobanie na pewno udzielą Ci informacji. 🙂 Uczymy samodzielności komunikacyjnej w szerokim znaczeniu – wykorzystywania poznanego w Polsce japońskiego, przełamywania bariery językowej, odwagi w odzywaniu się do Japończyków, a w razie awarii komunikacyjnej – ośmielamy do wspierania się angielskim, pseudomigowym lub jakimkolwiek innym skutecznym. 🙂

Planowanie własnego wyjazdu
Wiemy, że każdy z nas/Was szuka w Japonii czegoś innego. Dlatego Japonia w Praktyce ma tylko dwie części – podstawową A i rozszerzoną B. Dalsza Wasza przygoda z Japonią należy już tylko do Was i to Wy musicie umieć sobie ją od początku wymyśleć, zaplanować i przygotować. Dlatego zachęcamy, uczymy, wspieramy i pomagamy Wam wymyślić własny wyjazd marzeń do Japonii. Najpierw jedziecie z nami, żeby zobaczyć, jak tu jest, poznać schematy, mechanizmy, organizację życia i przekonać się, że Japonia – chociaż egzotyczna – to jednak nie gryzie i z bliska potrafi być inna, ale jeszcze bardziej fascynująca niż Wam się wcześniej wydawało. Kolejne wyjazdy do Kraju Kwitnącej Wiśni z pewnością będziecie w stanie już zorganizować sobie sami, dopasowując program do własnych upodobań, nie przepłacając za niepotrzebną Wam już opiekę, rezerwując tanie i dobre noclegi, wiedząc co gdzie i jak, nie bojąc się w razie czego odezwać do kogoś na ulicy, załatwić problem, zdobyć informację czy poprosić o pomoc.

Statystyki
są całkiem imponujące. 🙂 Co roku wyjeżdża z nami do Japonii około 10 osób w każdej grupie, w sumie w ciągu trzech sezonów pokazaliśmy Japonię około 40-osobom. To znaczy, że mniej więcej co drugi uczeń naszej szkoły wyjeżdża do Japonii! (Liczby mocno przybliżone, bo liczba uczniów w szkole się zmienia w ciągu roku i z roku na rok rośnie, a na nasze wyjazdy jeżdżą również osoby spoza RakuGaku) Ważne dla nas jest to, żeby naukę języka aktywnie łączyć z kontaktem z samą Japonią – czy to przez wyjazdy, czy to przez pracę, przyjaciół, znajomych lub inne aktywności.

Zapraszamy w przyszłym roku! Japonia w Praktyce 2018 na pewno będzie grana. 🙂
To pisałam ja, Ewa z RakuGaku, siedząc w shinkansenie do Kyoto i już planując dalsze części wyjazdu, pobyty w Hiroshimie, Osace, Narze, Nagasaki czy Himeji. よろしくね!

Galeria z naszego bieżącego wyjazdu, Japonia w Praktyce A, dostępna jest pod adresem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.806975159480146.1073741853.297980413712959&type=1&l=7f6124d477, jak wrócimy to również na podstronie http://serwer1791851.home.pl/rakugaku/wyjazdy/ pojawi się relacja z tegorocznej wycieczki. 🙂 Zapraszamy na nasz profil na Instagramie – tam też pojawiają się zdjęcia! https://www.instagram.com/sjo_rakugaku/

Powrót